Hydra (Attika, Szaróni-szigetek)

Egy nagyon különleges és egyedülálló, 3000 lakosú sziget. Fő jellemzője, hogy lakói nem használnak „kerekes járműveket”, az emberek szamarakon közlekednek a főbb utcákban és a szűk sikátorokban is. A szállítás minden formáját a szamarakkal oldják meg, illetve a hajók segítségével.

A sziget az Argolic öböl és a Szaróni-öböl között helyezkedik el, a Peloponnészosz partjának keleti oldalához közel. Régen a szigetet Hydrea-nak nevezték, ami forrást jelent. A sziget Területének mérete 52 km2, lakossága 2387. Hydra szigetén 20 km hosszú hegylánc vonul végig, melynek szélessége 1,5 és 6 km között váltakozik. A sziget legmagasabb hegycsúcsa, az Eros 592 m, mely a Piraeus-tól 35 mérföldre található.

Hydra elhelyezkedése

Hydra vagy Ídra városát kikötő körül építették, a várost szűk macskaköves, meredek utak, hagyományos görög házikók jellemzik. A kikötő fölött zöldellő hegy, s mindezt megkoronázza a lenyugvó nap fénye.

Hydra egy fontos történelmi helyszín Görögországban. Kikötőjének a haditengerészetben a görög szabadságharcban jelentős szerepe volt. Erre a kikötő egyik oldalában egy óriási Andreas Miaoulis parancsnok szobor, valamint ágyúk emlékeztetnek. A hajókikötő a sziget központja, ahová érkeztünk. Itt egy nagy térre nyílnak a központ kávézói és tavernái, melyek felett az egész teret befedő árnyékolók teszik kellemesebbé a hely hangulatát.

A sziget éghajlata mediterrán, száraz és enyhén hűvös nyarak, enyhe telek jellemzik. A sziget klímáját az északi szelek alakítják, ezért a horizont itt fényes és tiszta, a tengeri ködtől mentes. A sziget neve a Hydrea (forrás) szóból ered, az ókorban a sziget rengeteg vízzel rendelkezett, mégis a mai lakosok a görög szárazföldről hozatják a vizet hajóval. A szigetet számos vadon élő virág és fenyők tarkítják, de rossz minőségű talajjal rendelkezik, ezért lakói a turizmusból élnek. Éjszaka a szigeten nincs közvilágítás, ezért tisztán látható a csillagos ég a csillagászok és természetesen a turisták legnagyobb örömére.

Hydra város, mely az egész sziget központja, a kikötő köré épült. olyan elbűvölően néz ki, mint egy művészi festmény – szürke, fehér és kék színekkel a kék tenger felett. a város egy félhold alakú kikötőből áll, melynek a közepén van néhány üzlet, galéria, étterem és piac. A lakóépületek és a turista szállások meredek köves utcákban laknak itt, mely a kikötőhöz vezet. A szigete nyugalmáról és csendjéről híres sziget, ám intenzív, éjszakai életéről szintén ismert. Minden megtalálható aminek egy görög szigeten lennie kell: bár, pub, disco külföldi és görög zenével, reggelig.

További falvak a szigeten a Kamini, Episkopi, Mandraki, Molos, Vlychos, és Palamidas. A sziget elsősorban a turizmusból él. Az emberek a szigetet katamaránnal és nagysebességű szárnyashajókkal tudják megközelíteni Pireusból. Naponta induló kompok is rendelkezésre állnak, ezeknek a menetideje legalább 3 óra. A kompok utasokat szállítanak még az alábbi településekre: Poros, Nafplion, Aegina, Monemvasia, Spetses.

A szigeten egyetlen jármű található: a szemeteskocsi. Ezen kívül minden egyéb jármű használatát (autó, motor) szigorúan tiltja a törvény. A tömegközlekedés vizitaxik, szamarak és kerékpárok segítségével történik, de mivel a sziget területe nagyon kicsi, a legtöbb ember gyalog közlekedik. Hydra kedvelt úticél a vitorlázók körében is, Kaminiben egy yacht klub is található Kamini Yacht Club néven.

Hydra hat ortodox kolostorral és több templommal büszkélkedhet. A kolostorok közül a két legnépszerűbb a Profitis Ilias, melyet a 19. században találtak és az Ayia Efpraxia. Mindkettő egy dombon helyezkedik el, a legfontosabb kikötő panorámájával. Állítólag valahol Hydrán, egy régi kolostorban található Lazarus Koundouriotis sírja, aki a leggazdagabb hajóskapitány volt Hydrán, s aki teljes vagyonával támogatta a görög függetlenségi háborút.

Tengerpartok

Hydra strandjaira leginkább jellemző a sziklás, homokos és kavicsos part. Ezeket a partokat gyalogosan, szamárháton, vagy hajóval lehet megközelíteni. A strandok közös jellemzője a kristálytiszta kék víz. A kikötő közelében található, gyönyörű sziklás területet, ahol a víz mélykék színű, „Spilia” -nak nevezik. Spilia minden évben sok turistát vonzz a kikötőre néző kilátása miatt, ételek és italok éjjel-nappal kaphatók. Spiliához közel, a város ágyúi alatt található az úgynevezett Hydronetta Beach – szintén kék vízzel, és napi 20 órán át nyitvatartó bárral. Hydronetta búvárkodásra is ideális hely! Csak a Hydronetta mellett következő strand apró kavicsos, ez a strand éjjel ki van világítva és disco is rendelkezésre áll.

20 perces sétával, egy 17. században épült hídon áthaladva találjuk meg a Palamidas nevezetű homokos strandot. Ott található Boulgaris Kastélya és a ház, amely a basáké volt. Palamidas strandjának közelében egy csónakjavító műhely működik. Palamidas-t elhagyva Molos sziklás strandjára érkezünk. Ezután következik Kaoumithi, a homokos strand. Bisti egy egyedülálló, kiépített, kavicsos öböl a sziget legdélibb részén, melyet magas sziklák vesznek körül, s a közelében sok a fenyőfa. Bistitől 10 percre vizitaxi és 30 percre rendszeres hajójárat segíti a közlekedést, ideális hely a víz alatti halászathoz.

A következő part az egyik Saint George, mely két fenyő borította hegy között terül el, a sziklák tetején található a Szent György templom. Az utat követve a következő kikötő mellett található Kamini. Kamini egy kicsi, halászhajókkal teli festői kikötőjével és természetes szépségével vonzza a turistákat. Kaminia-ban hagyományos tavernákban fogyaszthatjuk el a vacsoránkat, melyet hajóval lehet elérni. Kamini mellett található Megalo (nagy) és Mikro (kicsi) Kamini. Mikro Kamini kavicsos strand, amely a vízi sportok kedvelőinek és a családoknak; kisgyermekeseknek ideális strand. Étel- ital fogyasztás a szomszédos Kamini strandon megoldható.

Innen gyalog érhető el Vliho tiszta vízű strandjával. Vliho sziklákra épült fehér házikókkal ékes település, Xaralompos apró szentélyével. Itt szintén van étkezési lehetőség a helyi tavernákban. Vlixos a kikötő nyugati oldalán gyalogosan, vagy hajóval érhető el. A sziget dél-keleti oldala felé Saint Nikolaos fenyővel körülvett, kavicsos partja várja a fürdőzőket kristálytiszta vízzel. A Saint Nikolaos strandja ideális hely a búvárkodásra, víz alatti halászatra is! Lejtői tele vannak fenyőfákkal.

Keleten található Nisiza, egy másik kavicsos strand és ezt követi Klimaki, egy nagy strand nyaralóházakkal. A Rigas hegyfok után a sziget déli oldalának legszebb kavicsos strandjára lyukadunk ki, amelynek a neve Limnioniza és amely úszás mellett alkalmas a búvárkodásra is. 25 perc sétával a főkikötőbe érkezünk, ami 7 perc hajóval, illetve 3 perc vizitaxival. Ott található (a kikötő bal oldalán) egy kiépített strand, melyet Mandraki-nak neveznek. Itt szállást is találunk és lehetőség van kipróbálni valamelyik vízisportot, pl. a szörfözést, vizisít és a strand-röplabdát.

Hydra látnivalói és nevezetességei

A sziget teljes egésze önmagában is különleges és látványos. Az, hogy a szigeten nem járnak autók szinte hihetetlen. Emellett csodálatos szűk utcácskák és virágok színesítik a festői környezetben található településeket. A természet tiszteletét bizonyító fényszennyezés elleni fellépés is szimpatikus. S akkor térjünk ki egy kicsit a helyi nevezetességekre is.

Érdemes ellátogatni a sziget Kastélyába, és a hegyről lefelé egy pillantást vetni a kikötőre. Peripteroból és Spiliaból csodás naplementében lehet részünk. Hydra 300 temploma és 6 kolostora is érdekes lehet a turista számára, továbbá ha tehetjük, tekintsük meg a Hypapante Templomait és az önmegtartóztató St. Johncsodálatos falfestményeit a 18. századból a Történeti Múzeumban, mely import emlékek gyűjtőhelye, levéltár és könyvár is egyben.

Nagyon szép látványt nyújtanak a bástyák az ágyúkkal, amik a várost védik balról, illetve jobbra a kikötő. Különösen ajánljuk az Saint Eupraxia és Prophet Eliasiker kolostorait, ahová 1825-ben a görög forradalom néhány hősét – köztük Kolokotroni-t) bebörtönözték. Végül látogassunk el a Lazaros Kountoyriotis Kastélyába is, mely a Nemzeti Történeti Múzeumnak ad helyet. A Bizánci Művészet és Történeti Múzeum gyűjteményének megtekintése után Melina Merkouri címmel egy előadást is megnézhetünk, mely híres művészek festményeit mutatja be.

Oszd meg! Köszönjük, hogy értékeléseddel segíted a munkánkat! Kommentelni a lap alján tudsz!

3 thoughts on “Hydra (Attika, Szaróni-szigetek)

  1. Nagyon szép hely mi is jártunk ott 2016 ban Tolon nyaraltunk és onnan mentünk.

    1. Ha van kedved, tölthetnél fel néhány képet! Hydra szerintem sokunk álma! Sőt! Ha van kedved, a beszámolódat is szívesen elolvasnánk! :)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük