Az acél volt a spártaiak titka?!

1961-ben az amerikai Lyle Borst a chicagói kohászati laboratórium nukleáris fizikusa és tudományos munkatársa Spártába látogatott, hogy  tanulmányozza az ókori Görögországban használt fegyvereket. Görögországi útján, a „Manhattan terv” nevű kutató-fejlesztői program keretében Borst felfedezte, hogy Spárta már i.e. 650-ben is nagy mennyiségben készítette acélból a fegyvereit.

A mintákat alapul véve, feltételezéseivel megnyerte a régészeket, miszerint az acél volt a spártaiak titkos fegyvere, és hogy ez volt az oka katonai sikereiknek, hiszen az ellenség fegyverei csupán „puha” vasból, vagy bronzból készültek. Abban az időben egy ilyen fegyver birtoklása óriási hatalom volt a hadsereg számára, Borst egy 1961-es New York Times cikkben azt állította, az acélfegyver akkoriban az atombomba katonai megfelelője volt.

A legenda szerint maroknyi, 300 ember képes volt megtizedelni a perzsák 50.000 katonából álló, hatalmas, fegyveres hadseregét, mely az alábbi tudományos magyarázaton alapul. A bátor Leonidas, a spártai hadsereg királya volt, aki a perzsa háborúk idején, i.e. 480-ban, a thermopülai hágónál egy kis görög erőt vezetett amely a híres 300 spártaiból, valamint thespiaiakból és thébaiakból állt.

Leonidas csapatával egy óriási erőfölényben álló, sokkal nagyobb sereggel, Xerxész perzsa hadseregével állt szemben, ez ismét (tudományosan is) azt bizonyítja, hogy Leonidas és a spártaiak híresek voltak bátorságukról, illetve hogy fejlettebb technológiát használtak, mint azelőtt. A feljegyzések a „spártai pajzsot” is külön megemlítik, ami kulcsfontosságú, mert szinte bevehetetlen volt.

Csak azért győzték le őket, mert az ellenség túlerőben volt, és mert a görög áruló Ephialtes megmutatta a perzsáknak, hogy vehetik körbe a spártaiakat.

Falanx alakzatA történetet Rudolph Maté amerikai filmrendező és George St. George forgatókönyvíró filmesítették meg, „A 300 spártai” címmel, 1962-ben. A film készítésében a görög kormány is segített, a forgatás helyszíne a peloponnészoszi Perachora volt. A film később képregényként is megjelent 1998-ban, majd a képregény adaptációjaként 2007-ben a történet ismét széles vászonra került, Gerard Butler főszereplésével 300 címmel. A film kulcsmondata „This is Sparta!” a film egyik legfontosabb jelenetében hangzik el, amikor Leonidasz nem hódol be Xerxész hírnökének, ezzel hadat üzen a perzsa birodalom királyának…

Oszd meg! Köszönjük, hogy értékeléseddel segíted a munkánkat! Kommentelni a lap alján tudsz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük