A UNESCO nemrég egy újabb görögországi helyszínt vett fel a listájára a Globális Geopark Hálózatok programjába, ezzel Görögország most már összesen öt UNESCO Globális Geopark otthonává vált – számolt be róla a gtp.gr. A helyszínek a következők:
A megkövült erdő Leszbosz szigetén, a Vikos – Aoos Nemzeti Park Epirusz régióban, a Chelmos-Vouraikos Nemzeti Park a Peloponnészoszoszon, a Psiloritis Nemzeti Park Krétán, és végül az újonnan listára felvett Szítia Nemzeti Park, amely szintén Krétán helyezkedik el.

A Szitía Globális Geopark Kréta sziget legkeletibb szélén helyezkedik el, Szítia településen. A hely nagyon régi, pleisztocén kori emlősök fosszíliáiban gazdag terület. Három elefánt-szerű deinotherium giganteum fosszíliát, kiterjedt barlangrendszert, és ősi partvonalat fedeztek fel Zakros körül ezen a helyszínen, ami egyedinek számít Krétán. Legszembetűnőbb jellegzetességeit mészkő környezetben talált karszt szerkezetei alkotják. Több, mint 170 barlangot és számos szorost találtak a környéken.
A Globális Geoparkok listázásának kezdeményezése a UNESCO Világörökség programja után jött létre, amely bolygónk 4,6 milliárd éves történetét, és azt a geo-sokszínűségét ünnepli, ami a társadalmi életünket formálta minden szempontból. A program az egyedülálló földrajzi adottságokkal rendelkező, kiemelkedő geológiai érdekességeket gyűjti egy csokorba, melyeket nemzetközi elismeréssel jutalmazza a fenntartható idegenforgalom fejlesztése érdekében.
A projekt célja, hogy támogassa a tagjait, elhozza a geopark fenntartható területi növekedést, érintve a terület földtani örökségét, elsősorban a geoturizmus fejlesztése révén. A 2015. szeptemberében megrendezett konferencián összesen kilenc új helyszínnel bővült a hálózat, a Globális Geoparkok Hálózatot jelenleg összesen 33 ország 120 geoparkja alkotja.