Sarti körüli felfedező útjainkon járva csodálatos olívaligetekkel benépesített hegyeken-völgyeken vezetett minden út, bármerre is jártunk. Hol a part menti sziklákat másztuk meg, hol a tengertől messzebb eső hegyek felé vettük az irányt, ameddig a szem ellát, mindenütt olajbogyók jelezték, hogy Görögországban vagyunk.
Minden fa tele terméssel, a zöld olívával. Egy kedves görög néni engedte, hogy a kertjéből hazahozzunk néhány maroknyit a termésből, így Internetes recepteket böngészve ki tudtuk próbálni a görög olívabogyó elrakását télire…
Figyelem! Az olajbogyó elrakását megelőzően a bogyót egy hónapig (2 naponta történő vízcserével) vízben kell áztatni, hogy a gyümölcs keserű ízt adó csersavai kiázzanak. Ha biztosra akarunk menni, a bogyókat érdemes hosszában bevágni, vagy akár kimagozni, esetleg félbevárni. Egy hónap elteltével a zöld bogyók bebarnulnak/lilulnak, és leülnek a víz aljára.
Hozzávalók:
- 650 g zöld olajbogyó
- 6 dl víz
- 2 tk durva só
- 10 g étkezési ecet
- fél kávéskanál citromlé
- étolaj (kb. 1 cm vastagon a tetejére)
Elkészítés:
A vízbe belekeverjük a sót, az ecetet és a citromlét. Az előzőleg egy hónapig vízben áztatott olajbogyókat ízlés szerinti ízesítéssel (pl. fokhagyma, paprika, fetasajt, mandula, citrom, stb.) belehelyezzük az előzőleg alaposan kimosott befőttesüvegekbe. A képen látható olíva készítésénél mi fokhagymát használtunk az ízesítéshez.
Miután az olívabogyó és minden hozzávaló bekerült az üvegbe, kb. 1 cm vastagon olajat öntünk a kész olívapác tetejére, majd lezárjuk az üveg(ek)et. Kb. 2 hét után már fogyasztható a megpuhult, jellegzetes ízű olívabogyó. A kész bogyókat salátákhoz, előételként, vagy főételhez köretként is egyaránt fogyaszthatjuk. Jó étvágyat kívánunk!